Novoroční PMR štafeta (&SOTA)

CB klub Domažlice se po mnoha letech, kdy byl pravidelným účastníkem CB štafet “Rozhledny”, vrátil na Čerchov. Tentokrát jako účastník Novoroční PMR štafety, kterou pořádá Apache Znojmo. Zde je stručné ohlédnutí za akcí.

Posádkou stanoviště s jedním členem jsem byl já, Atlasák Domažlice, dlouhá léta jsem nepracoval na CB ani PMR pásmech, velmi jsem se těšil na návrat na občanská pásma, PMR totiž představuje velkou renesanci pro provoz na veřejných kmitočtech a přináší k našemu koníčku nové zájemce. Je tedy skvělé, že se najdou lidé, kteří ve svém volném čase tyto aktivity zorganizují a je obdivuhodné, že do štafety se přihlásilo 79 stanovišť! 

Čerchov bývá poslední dobou označován za “hlušší kopec”, než býval. Na vrcholu vyrostl multiplex a komerční převaděče, přesto z Čerchova často na 2m vysílám a rozhodl jsem se zkusit i PMR, přestože mě kolegové z klubu varovali. Na vrcholu jsem byl již před polednem, po jednom Koutském a zelňačce jdu udělat první letošní body do diplomů SOTA a GMA, domažličtí kluci již na mě čekají, dělám tradiční stanice OK1HRD, OK1DC, OK3KM, OK1NMJ, ozval se i Standa OK1SH, Jirka OK1NMJ, Tom DC1TRX a po štafetě OK1HFP. Zbývá mi asi půl hodiny k nalezení stanoviště pro štafetu, zkouším svůj obvyklý 2m plácek, pak jdu níže k bývalé sjezdovce a také za dřívější garáže. Nakonec jsem se rozhodl jít přímo na rozhlednu. Štafeta začala přesně podle plánu, v první rundě slyším Michala Jílové v Krušných horách R3, pak následuji já a předávám na Vojtěcha Újezd (Kamenec u Mutěnína), slyším jej špatně R2, poté zaslechnu předávku na Urbyho Rokycany, který hraje R3 z kóty Na Skále v JN69UN, poté již slyším jen Radka Chodov na Klínovci R3. To bylo vše. Při zpáteční předávce byly signály lepší, Radek Chodov na Klínovci R3-4, Urby R5, Vojtěch Újezd R4 a Michal Jílové na Meluzíně v Krušných horách R4.  Upřímně, doufal jsem ještě v poslech Vendy Brdy na Toku a v pravěkých počátcích PMR jsem z Čerchova kdysi dělal Děčínský Sněžník, doufal jsem tedy, že bych se mohlo poštěstit zaslechnout i Petra a Daniela na Komáří vížce u Teplic. To však zůstalo u přání.


Před štafetou a po štafetě ještě dělám pár spojení, mezi nimi David Stod na Havranu, Urby a domažličtí kolegové aj.

Ještě snad požitá technika:

  • SOTA: Yaesu FT65, Diamond SRH779
  • PMR Štafeta: Motorola Talkabout T62 (použita při štafetě), Baofeng 888s (nepoužitelná, absolutně tupá)

Těším se slyšenou v roce 2020!

Pavel OK1NYD (Atlasák)